10 Pomysłow na zabawy z liną

Zabawa „Trzymaj – Puść”

Dzieci ustawiają się w szeregu jedno obok drugiego, do rąk dostają długą linę której się łapią. Prowadzący wydaje komendy, na słowo "trzymaj" dzieci puszczają linę na słowo "puść" trzymają. Kto się pomyli odpada z gry. Zwycięzcą zostaje ten kto wytrwa najdłużej.


Wąż”

Jedna osoba łapie linę za koniec i kręci nią dookoła tuż przy samej ziemi, reszta dzieci skacze przez nią, kto się skuje ten zmienia osobę, będącą w środku i teraz on kręci liną.


Przeciąganie liny”

Dzieci dzielą się na dwie drużyny, które stają po przeciwległych stronach i na znak prowadzącego próbują przeciągnąć drużynę przeciwnika na swoją stronę, lub za wyznaczoną na ziemi granicę.

Okręt”

Układamy linę w literę V, na dziobie stoi kapitan i mówi:

  • Załoga na pokład- stoimy na środku

  • Załoga na prawo burta- prawa ręka kapitana

  • załoga na lewo burta- lewa ręka kapitana

Źródło inspiracji na zabawę: https://ciutinspiracji.wordpress.com/2016/11/10/17-zabawy-z-lina-animacyjna/


Kwadrat”

Linę/sznurek trzeba związać w pętlę. Cała ekipa ma za zadanie ułożyć z liny kwadrat. Linę wszyscy muszą trzymać w rękach i dopiero jak kwadrat jest gotowy, to można ją położyć na ziemi. W pierwszej "rundzie" dajemy się porozumiewać bez ograniczeń. W drugiej wszyscy zamykają oczy, ale mogą mówić. W ostatniej - mają zamknięte oczy i mówić może tylko jeden "kierownik".


Limbo”

Dzieci ustawiają się w rzędzie. Na znak prowadzącego przechodzą pod linią nie mogąc jej dotknąć, lina z każdym przejściem opuszczana jest coraz niżej.


Skoki przez linę”

Zabawa, znana każdemu niezależnie od wieku. Dwie osoby kręcą liną, natomiast jedna musi przez nią skakać. Wygrywa osoba, która zrobi najwięcej skoków bez skucia.


Równowaga”
Kładziemy linę prosto na twardym podłożu. Przechodzimy po niej bosymi stopami tak, by nie wykonać żadnego kroku poza liną.

Żródło inspircji na zabawę: https://educarium.pl/inspiracje/zabawy-ruchowe/frajda-z-metra-czyli-przeciaganie-liny

„Sensorycznie”
Gdy dziecko chodzi po położonej linie utrzymując równowagę, można z zamkniętymi lub zasłoniętymi oczami:
- przeprowadzić je po prosto ułożonej linie trzymając za rękę, prosząc, by zwróciło uwagę na to, jaka w dotyku jest lina,
- przeprowadzić je po ułożonej w jakiś kształt (np. trójkąt, kwadrat, zygzak, spirala) linie trzymając za rękę, prosząc, by zwróciło uwagę na to, jak i w którą stronę skręca; po przejściu może rysować palcem ten kształt na plecach wychowawcy lub innego dziecka; jako trzeci etap odsłania oczy i sprawdza kształt, po którym przeszło.

Żródło inspircji na zabawę: https://educarium.pl/inspiracje/zabawy-ruchowe/frajda-z-metra-czyli-przeciaganie-liny

Ekwilibrystyka z zadaniami”

Przejście po linie i zabawa w wykonywanie poleceń – dzieci stają gęsiego za jednym końcem liny i trzymają np jedną maczugę, osoba pokazująca staje na drugim końcu liny również trzymając maczugę i wykonuje proste znaki maczugą (np podnosi ją do góry, opuszcza, kieruje na boki etc), dziecko idące z na przeciwka musi powtarzać powtarzać pokazywane znaki, gdy dziecko dojdzie do osoby pokazującej staje staje na jej miejscu i pokazuje znaki kolejnemu dziecku. Fajne, bo zmusza dzieci do patrzenia na koniec liny podczas przejścia po linie, a nie pod nogi. Dla starszych dzieci można wprowadzić dwa przyrządy żonglerskie lub trudniejsze znaki z podrzucaniem etc.

Żródło inspiracji na zabawę: http://pedagogikacyrku.pl/wiedza/konspekty-zajeciowe/zabawy-ze-sznurkiem/ekwilibrystyka-z-zadaniami